Warsztaty dotyczące starości

Utworzono dnia 12.11.2021

28 września 2021 r. odbył się drugi warsztat na temat starości z wykorzystaniem tzw. kombinezonu starości. Spotkanie to przeprowadziła p. Nina Woderska, która najpierw zapoznała uczestników Klubu ze zjawiskiem starości i towarzyszącymi mu stereotypami, różnymi obliczami i wykluczeniami, a także postrzeganiem osób w podeszłym wieku przez młodzież i odwrotnie. Ciekawym elementem tej części warsztatów był wzruszający film dokumentalny pt. Drogi dwudziestoletni, ukazujący dystans, jaki mają do siebie współcześni, aktywni seniorzy, a także przesłanie, które kierują do młodych.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Qq6tSvY6O24&t=157s

Praktyczna część warsztatów stała się okazją do odczucia „na własnej skórze”, z jakimi trudnościami  muszą mierzyć się niektórzy seniorzy. Bóle pleców, reumatyzm, problemy z poruszaniem się, widzeniem – to tylko część dolegliwości, które za sprawą kombinezonu mogły poznać uczestniczki. Miały one okazję nosić także specjalne okulary, imitujące zaćmę i jaskrę, a także założyć słuchawki, przez które gorzej słyszały. To niecodzienne doświadczenie z pewnością pozostanie im w pamięci i uwrażliwi na to, że starzy ludzie są wokół nas, że potrzebują uwagi młodych, bycia przez nich dostrzeżonymi.