Erasmus+ Jump On Board – czas na Norwegię

Erasmus+  Jump On Board – czas na Norwegię

Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, Erasmus+ wraca do akcji!

Tym razem trzy zaprzyjaźnione szkoły - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, Schule am  Meer w Travemünde-Luebeck  (Niemcy) oraz Hemnes  Sentralskole w Hemnesberget (Norwegia) - spotkały się w zimowej “krainie fiordów”. Wyjątkowo, w związku z panującą pandemią i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, w wyprawie nie uczestniczyli uczniowie, a jedynie nauczyciele. Tym bardziej spieszymy do was z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi norweskiej szkoły!

Szkoła w Hemnesberget nie jest duża, ale pomimo tego, zaskoczyła nas panująca tutaj cisza - zarówno w trakcie trwania zajęć, jak i przerw. Wszystkie klasy zaczynają i kończą lekcje o tej samej godzinie (8:30 – 14:00). Co ciekawe, w szkole uczniowie chodzą mając na stopach jedynie... skarpetki - dzięki temu szkolna podłoga jest czysta, a sami uczniowie mogą odpocząć od ciepłego, ale i ciężkiego, zimowego obuwia. Nie ma również odgórnie określonego obowiązującego stroju, a uczniowie... zwracają się do nauczycieli po imieniu. Pomimo tego relację “uczeń-nauczyciel” cechuje duży wzajemny szacunek i zaufanie.

Norweski system nauczania opiera się w sporej mierze na zajęciach praktycznych oraz wspieraniu autonomii samych uczniów. Młodzież szkolna uczy się, przede wszystkim, poprzez działanie i samodzielne rozwiązywanie problemów, co jednocześnie rozwija w nich poczucie odpowiedzialności i sprawczości za własne czyny. Wyżej wymieniony system pozwala również młodym ludziom na poznawanie i wzmacnianie swoich mocnych stron, a także daje im poczucie decyzyjności - w szczególności w tak ważnej sferze, jaką jest wybór swojej przyszłej ścieżki zawodowej.

W norweskim systemie edukacji kładzie się również olbrzymi nacisk na praktyki uczniowskie poza szkołą, co stwarza tamtejszej młodzieży możliwość zapoznania się z konkretnymi zawodami w lokalnych przedsiębiorstwach, fabrykach czy biurach. W wyborze przyszłej ścieżki zawodowej pomaga również organizowany na terenie szkoły “Tydzień kariery”, kiedy to uczniowie mogą “popróbować” różnych zawodów na własnym podwórku.

Z całą pewnością należy podkreślić, iż Norwegia to kraj dwujęzyczny - w języku angielskim można się tutaj porozumieć zarówno z najstarszymi, jak i najmłodszymi mieszkańcami, a w szkole intensywność nauki języka angielskiego jest bardzo wzmożona od najwcześniejszych lat. To niewątpliwie otwiera młodym Norwegom drogę do współpracy międzynarodowej, a także daje im możliwość podjęcia pracy poza granicami kraju.

Sami Gospodarze w Hemnes  Sentralskole przyjęli nas niezwykle ciepło i absolutnie nie było od nich czuć chłodu skandynawskiej zimy (choć na dworze śnieg i mróz ????). Jesteśmy im wdzięczni za wiedzę i inspirację do podejmowania różnych działań, również na terenie naszej szkoły.

Do zobaczenia następnym razem!

Takk skal du ha (dziękujemy)!

Anna Tylczyńska, Aleksandra Kapitan-Kmiecikowska, Marta Maklakiewicz

Erasmus+ Norwegia