Uzależnieniom mówimy NIE!

Utworzono dnia 09.12.2021

Uzależnieniom mówimy NIE!

3 grudnia w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie – w klasie 7a zawitali specjaliści, którzy mówili o szkodliwości nadużywania alkoholu w kontekście zarówno zdrowotnym, jak i społecznym. Akcja “Uzależnieniom mówimy NIE!” jest częścią kampanii informacyjno – edukacyjnej, dotyczącej ryzyka szkód wynikających ze spożywania alkoholu przez mieszkańców Województwa Wielkopolskiego, zatytułowanej „Porozmawiajmy o tym szczerze!”. Równolegle z informacjami o negatywnych skutkach stosowania używek, w trakcie spotkania została również poruszona kwestia różnych możliwości radzenia sobie z tym problemem.

Naszymi prelegentami w tym dniu byli:

Anna Zubkowska-Rojszczak - prawnik - poruszyła temat szkodliwość społecznej prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, w celu uwrażliwienia młodzieży na przestępstwo prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, wysoką szkodliwość społeczną takiego zachowania oraz odpowiedzialność osób, które umożliwiają innym taką jazdę (np. udostępniając kluczyki do samochodu).

Tomasz Szymkowiak - lekkoatleta, olimpijczyk, 10-krotny mistrz Polski - omówił wpływ używek na formę sportową i odnoszenie sukcesów.

Robert Judek - ratownik medyczny - omówił znaczenie profilaktyki dla ochrony zdrowia i życia.

Piotr Garbowski - terapeuta uzależnień - poinformował uczniów, gdzie szukać pomocy i wsparcia w zakresie uzależnienia młodzieży od alkoholu.

Marta Wesołowska - koordynator projektu - wprowadziła uczestników w szczegóły akcji.

Na spotkaniu gościliśmy również delegacje uczniów ze Szkół Podstawowych z Cerekwicy oraz Napachania. Cieszymy się, że mogli wziąć z nami udział w tak ważnym wydarzeniu.

Dodatkowo, grupa uczniów z klasy 7a oraz dwie uczennice klasy 6c, pod opieką nauczycielki plastyki - pani Małgorzaty Sklepik - stworzyli plakat pt. “Uzależnieniom mówimy NIE!”, który został zobrazowany na wielkoformatowym płótnie.  Sam proces tworzenia oraz efekt ich intensywnej i kreatywnej pracy możecie Państwo zobaczyć pod niniejszym artykułem.

Dzięki powyższej akcji nasi uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat konsekwencji spożywania alkoholu - zarówno tych zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych.

Pamiętajmy! Życie jest tylko jedno! Dlatego uzależnieniom powiedzmy NIE.

Autor: Marta Maklakiewicz

Mówimy NIE!