Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

Dzień Ziemi 2022 - szkolne akcje

Utworzono dnia 09.05.2022

Dzień Ziemi 2022

Przygotowując się do obchodów tegorocznego Dnia Ziemi obchodzonego w tym roku pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”, uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych, włączali się w różne szkolne akcje. Do takich zaliczyć możemy klasowe projekty na lekcjach geografii o zanieczyszczeniach środowiska przyrodniczego, ich przykładów, przyczyn i skutków, w tym wpływu na nasze zdrowie. Uczniowie wskazali działania jakie można podjąć, aby zmniejszyć zanieczyszczenia komunalne oraz pochodzące z przemysłu, rolnictwa i transportu. Efektami pracy podzielili się z uczniami z innych klas, również w języku ukraińskim.

Chętni uczniowie uczestniczyli w dwóch webinariach poświęconych tematyce ekologicznej. Pierwsze webinarium odbyło się wcześniej i dotyczyło kontynentu afrykańskiego: „Czy w Afryce nie ma wody?” – zorganizowała je Polska Akcja Humanitarna. Drugie zostało przygotowane przez Uniwersytet Otwarty UW oraz Towarzystwo Botaniczne „Flora Arktyki w obliczu globalnych zmian klimatycznych”. Uczniowie biorący udział w webinariach podzielili się swoimi przemyśleniami na temat nieracjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi przez człowieka, w tym braku odpowiedniej dystrybucji i magazynowania wody, a także na temat roślin Arktyki zagrożonych wyginięciem
z powodu zmiany klimatu.

Alicja Dworak

OCHRONA GATUNKOWA

W dzisiejszym świecie opanowanym przez człowieka wiele roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Organizmy te nie tylko są piękne i interesujące, są też niezbędnym elementem środowiska, w którym żyją. Jeżeli nie będziemy ich chronić, doprowadzimy do zniszczenia przyrody.

Uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „Ginące gatunki roślin i zwierząt”, którego głównym celem było poznanie ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Uczniowie poznali gatunki roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową. Dowiedzieli się, jakie formy ochrony przyrody występują oraz jak postępować z roślinami, zwierzętami i grzybami chronionymi. Poznali również jakie są największe zagrożenia dla gatunków chronionych. Chętni uczniowie po zapoznaniu się z zagrożonymi gatunkami fauny i flory, wykonali prace wybranych chronionych gatunków występujących w naszym kraju i na świecie. Prace uczniów zostały wywieszone w łączniku szkoły na pierwszym piętrze.

Czym jest ochrona gatunkowa? Jest formą ochrony przyrody, która ma ona na celu zachowanie w przyrodzie rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków. Bardzo często rośliny, zwierzęta i grzyby chroni się wraz z siedliskami, w których żyją.

Organizmy mogą być objęte ochroną ścisłą lub częściową. Rośliny, zwierzęta i grzyby pod ochroną ścisłą są chronione przez cały czas, a te pod ochroną częściową jedynie w określonym okresie w roku, np. kiedy opiekują się młodymi. Rośliny objęte ochroną częściową można zbierać w ograniczonych ilościach, np. w celach leczniczych. Roślin objętych ochroną ścisłą nie wolno umyślnie niszczyć, ścinać, ani zrywać. Nie można ich także sprzedawać, ani wywozić poza granice naszego kraju. Na zwierzęta częściowo chronione można w pewnych okresach polować. Zwierząt objętych ochroną ścisłą nie wolno zabijać, chwytać, płoszyć, umyślnie niszczyć ich gniazd i jaj, ani nor. Nie można ich niepokoić w okresie, kiedy odchowują młode. Nie wolno także nimi handlować.

Koordynatorzy projektu  Małgorzata Dejnak

 Alicja Dworak

EKO KOSZULKI

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy wykonali na kółku biologicznym Eko koszulki i w nich uczcili Światowy Dzień Ziemi.

Małgorzata Dejnak

GALERIE:

Eko Koszulki

Eko Koszulki

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa

Afryka i zanieczyszczenia

Afryka i zanieczyszczenia

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.