60-lecie szkoły

Jubileusz 60 – lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

oprawa graficzna: Małgorzata Fabian-Stamm

Październik to w życiu naszej placówki wychowawczo-edukacyjnej miesiąc szczególny ze względu na Święto Edukacji Narodowej oraz obchodzone każdego roku Imieniny Szkoły związane z twórczością patrona, Jana Brzechwy. Jednak w tym roku miesiąc ten nabrał wyjątkowego charakteru, ze względu na jubileusz 60- lecia istnienia Szkoły. Oficjalna uroczystość odbyła się 12 października br. o godzinie 17.00 w holu szkoły. Z tej okazji przestrzeń nabrała odświętnego charakteru za sprawą dekoracji nawiązujących do twórczości Jana Brzechwy. W prezentacji multimedialnej przedstawionej podczas spotkania przypomnieliśmy historię szkoły od momentu budowy pierwszego budynku w 1961 roku do czasów współczesnych. Dowiedzieliśmy się też z sondy ulicznej, co sądzą o szkole mieszkańcy naszej gminy. Natomiast wójt Gminy, absolwent tej placówki w wywiadzie udzielonym uczniom zdradził sekrety ze swojej szkolnej przeszłości. Galę uświetniły występy szkolnego zespołu wokalnego, sportowców oraz Rokietniciej Orkiestry Dętej. Przygotowano też z tej okazji specjalną wystawę obrazującą historię szkoły: pamiątkowe kroniki, zdjęcia, prezentacje multimedialne oraz prace uczniów.

Oprawę graficzną uroczystości zaprojektowała artystka-plastyk Małgorzata Fabian-Stamm. Do niej kilka słów od jednej ze współorganizatorów uroczystości - Ewy Lisowskiej:
"Małgorzata Fabian-Stamm - przez ważny moment moja uczennica, choć w innej placówce. Pękam z dumy Małgosiu! W tym ostatnim dniu roku 2023, dziękuję Ci za serducho i profesjonalizm. Dziękuję, że wpisałaś się twórczo w moją opowieść – jestem absolwentką tejże szkoły, tutaj języka polskiego uczyła moja Mama, obecnie i ja uczę - plastyki.
Można by rzec – historia zatoczyła koło!"

Tego dnia wspólnie mogliśmy świętować, wspominać z nostalgią to, co było, spojrzeć na szkołę współczesną, zastanowić się, jaka przyszłość nas czeka. Przemówienia Pani Dyrektor, zaproszonych gości uzmysłowiły zgromadzonym, jak ważna jest tradycja, jej pielęgnowanie oraz ludzie, którzy ją tworzą i kultywują. Szkoła jest przecież skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. Wszystkich, niezależnie od wieku i roli, jaką pełnili lub pełnią, połączyło jedno – wspomnienie związane z tą szkołą.