Uniwersytet Młodych Przyrodników

PROJEKT PRZYRODNICZY
W RAMACH UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, realizując projekt pod nazwą „Przyroda od A do Z. Pozaszkolne zajęcia edukacyjne w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników”. Jest to projekt realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego, dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Rozwój. Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu na zaproszenie Pana prof. Dariusza Gwiazdowicza.

W projekcie bierze udział 31 uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Rokietnicy, a także uczniowie ze szkół w Buku, Lusówku, w Gębicach oraz kilku szkół poznańskich. Pod opieką nauczycieli, uczniowie dzielnie jeżdżą na wykłady odbywające się raz w miesiącu, w sobotę, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Otrzymali indeksy Uniwersytetu Młodych Przyrodników, w których prowadzący wykłady składają swoje podpisy, potwierdzające uczestnictwo w zajęciach oraz wpisują oceny.

Oprócz wykładów przewidziano również udział uczniów w zajęciach warsztatowych z kompetencji miękkich i umiejętności uniwersalnych. Jedne takie zajęcia już za uczniami. Tematyka zajęć objęła m.in. rozpoznawanie indywidualnych zdolności i możliwości w poszukiwaniu wiedzy, przetwarzaniu informacji, poznanie i naukę uczenia się, zapamiętywania i kreatywności, tworzenie planów, gospodarowanie czasem, twórcze notowanie, nauka asertywności, skłonności zawodowe.

Atmosferze comiesięcznych spotkań na uniwersytecie, towarzyszy miła atmosfera, a nasi wychowankowie godnie reprezentują szkołę nienagannym zachowaniem, jak przystało na studentów oraz aktywnością podczas wykładów. Co jakiś czas czekają też na nich miłe niespodzianki od koordynatora projektu :)

Uczniowie wyrażają opinię, że zajęcia są ciekawym doświadczeniem, przybliżającym im uczelniane życie studenta, a przedstawiana tematyka pozwala im spojrzeć inaczej na pewne przyrodnicze aspekty.

Alicja Dworak

szkolny koordynator projektu