Budynek C

ŚWIETLICA SZKOLNA

Świetlica w budynku ”C” jest czynna od godz. 6.30 do 17.00

Przebywają w niej uczniowie przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych oraz po ich zakończeniu. Podczas pobytu w świetlicy wychowawcy zapewniają dzieciom opiekę, dbają o ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, stwarzają odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku.
Do zadań świetlicy należy:

• tworzenie optymalnych warunków rozwoju uczniów
  • kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania i zdrowego stylu życia
  • aktywne organizowanie czasu wolnego poprzez gry i zabawy ruchowe w pomieszczeniach, na placu zabaw oraz na boisku szkolny
  • rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej oraz współdziałania w grupie
  • pomoc w odrabianiu prac domowych
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów poprzez organizowanie różnego typu zajęć
  • rozwijanie wrażliwości plastycznej i wyobraźni twórczej
  • doskonalenie umiejętności czytania, pisania i liczenia.

Bierzemy czynny udział w różnorodnych, ogólnopolskich projektach.  Otrzymaliśmy certyfikaty: „Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów”, „Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji i zabawy” oraz „Świetlica szkolna przyjazna uczniowi”.

W ubiegłym roku szkolnym nasz świetlica odniosła sukces. Nagrany przez nas film został wybrany i tym samym zakwalifikowaliśmy się do programu  "MegaMisja” Fundacji Orange. Realizujemy zadania i jak zakłada projekt fundacji:”dzieci zdobywają ważne w cyfrowym świecie kompetencje, uczą się jak kreatywnie korzystać z nowych technologii, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jakie treści publikować. Dowiadują się jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci. Zdobywają także umiejętności praktyczne, m.in. tworzą i obrabiają proste grafiki, dźwięki, filmy; uczą się, jak organizować kampanie społeczne. To wszystko poprzez zabawę – forma programu opiera się na grze edukacyjnej (grywalizacji) z animowanymi bohaterami, którzy mają mnóstwo pytań oraz kłopotów, a dzieci pomagają im je rozwiązywać. Pracując w grupach  i podejmując kolejne zadania, dzieci zdobywają punkty, które zamieniają na „realne” nagrody dla swojej świetlicy(…)”.

Uczniowie klas trzecich naszej świetlicy, będą brali udział w projekcie „Klimatyczna klasa”, pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego. Rozszerzą wiedzę przyrodniczą      i dzięki otrzymanym zestawom badawczym, przeprowadzą wiele ciekawych doświadczeń. Na zakończenie zostanie przeprowadzony konkurs, a główna nagrodą  będzie spotkanie   z naukowcami uniwersytetu.

Sierpień 2019