Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

JOB: luty 2020

Utworzono dnia 07.03.2020, 19:27

Wizyta gości z Niemiec i Norwegii- luty 2020

 

W dniach 16-21 lutego 2020 roku gościliśmy w naszej szkole na wizycie projektowej kraje partnerskie w projekcie „JOB!”. Wizyta rozpoczęła się około północy w niedzielę, 16 lutego, kiedy to wylądowali na lotnisku Ławica goście z dalekiej Norwegii. Dwóch nauczycieli, panowie Roy Kjærstad oraz Dag Johan Drage wraz z pięcioma uczniami przebyli długą drogę, która trwała 17 godzin, aby odwiedzić naszą szkołę w Rokietnicy. Zostali oni odebrani przez swoich gospodarzy, aby rozgościć się w ich domach, wyspać i spędzić następny dzień w szkole. Następnego dnia, po poranku poświęconym na dłuższy sen i  śniadanie, goście pojawili się w szkole i wraz z pięcioma uczniami naszej szkoły: Olkiem Zawistowskim, Wiktorią Szułczyńską, Anią Patelka, Mają Majewską i Antkiem Śliwińskim. Uczestniczyli oni w lekcjach ze swoimi gospodarzami, podczas, gdy ich nauczyciele wzięli udział w lekcjach angielskiego. Podczas nich przybliżyli swój kraj, szkołę i język zaciekawionym klasom, które miały do gości mnóstwo pytań. Po krótkim dniu w szkole, goście wrócili do swoich domów, gdzie odpoczęli, zjedli  obiad, aby o godzinie 18:00 uczestniczyć w wieczorze integracyjnym w szkole bilardowej. W międzyczasie do Poznania na dworzec kolejowy przyjechała pokaźna grupa naszych gości z Niemiec. Ich gospodarzami byli: Asia Stroik, Ania i Wiktor Ryngwelscy, Iwo Pietrzak, Ania Kędziora, Ania Gicala, Amelia Just, Marysia Teodorczak, Maja Sobańska, Mikołaj Grzana, Nina Chełminiak i Karol Podgórski. Przyjechali wraz z opiekunami: panią dyrektor szkoły w Travemünde, Gesine Weinhold oraz nauczycielem fizyki, panem Henning Lange. Pan Babica przybliżył nam swoją karierę, zasady gry w bilard, podzielił się ciekawostkami dotyczącymi tego sportu oraz zaprezentował sztuczki. Zaciekawieni uczestnicy zostali podzieleni na drużyny narodowe i rozegrali szereg pojedynków. Pomimo, iż gości z Norwegii było najmniej, okazali się oni najskuteczniejsi i wygrali cały turniej. Wygrani zostali nagrodzeni pucharami oraz wielkimi brawami. Wieczór ten dał wszystkim uczestnikom dobrą zabawę i możliwość integracji.

Następnego dnia, we wtorek rano, uroczyście przywitaliśmy naszych gości w szkole. Pięknie ubrana w strój ludowy Gabrysia Pszczoła z klasy 8a, wraz z panią dyrektor i nauczycielami oraz wszystkimi uczestnikami projektu, nie tylko gospodarzami, przywitali gości staropolskim zwyczajem- chlebem i solą. Wtorek był dniem, w którym odwiedziliśmy lokalne przedsiębiorstwa- piekarnię pana Łakomego oraz Natalii- ultranowoczesną firmę produkującą etykiety. Obydwie wizyty były bardzo ciekawe, przedstawiające w detalach zawody w nich wykonywane oraz swoją pracę- goście zapoznali się z tradycją oraz nowoczesnością. Popołudnie uczniowie spędzili w szkole, pokazując prezentacje dotyczące swoich krajów reszcie uczestników. Z naszej strony prezentację w postaci pokazu zdjęć ale również scenek obyczajowych przygotowali uczniowie klas ósmych: Kaja Wieczorek, Martyna Bielenis i  Ewa Terebińska. Wszyscy świetnie bawili się przy scenkach wyśmiewających stereotypy dotyczące Polaków. Wszyscy mogli dowiedzieć się więcej o krajach partnerskich, porównać ich zwyczaje i podziwiać unikalny charakter.

Następny dzień uczestnicy rozpoczęli wykładem o predyspozycjach zawodowych. Uczniowie poznawali swoje mocne strony, które mogą pomóc w wyborze właściwego zawodu w przyszłości, pracowali też metodą projektu nad ścieżkami  zawodowymi kilku typowych zawodów, aby pokazać jak do nich dojść w poszczególnych krajach oraz czy stanowią one zawody popłatne i atrakcyjne dla młodzieży. Po wspólnej pracy miała miejsce wycieczka do Poznania. Oprócz zaznajomienia się z historią stolicy naszego regionu, najważniejszymi miejscami na Starówce, uczestnicy odwiedzili Muzeum Rogala świętomarcińskiego, gdzie poznali historię naszego kraju, rejonu, a także wzięli udział w pieczeniu naszego przysmaku poznańskiego. O godzinie 12:00 goście zobaczyli koziołki trykające się na wieży Ratusza oraz wysłuchali hejnału. Obejrzeliśmy też Farę, Katedrę oraz słynny mural na Śródce. Był też czas na zakup pamiątek na Starym Rynku. Po atrakcjach w mieście, popołudnie spędziliśmy na warsztatach plastycznych z panią Ewą Lisowską. Pozwoliły one uczestnikom wyrazić swoje emocje i poczuć, że są częścią grupy i w przyszłości zawsze będą czymś się dzielić i coś zyskiwać w grupie, także w pracy.

Czwarty dzień wizyty to prezentacja wyników pracy projektowej dotyczącej ścieżek zawodowych. Po niej udaliśmy się do Zespołu Szkół im. Zamoyskich w Rokietnicy, aby goście mogli zapoznać się z przykładem szkoły ponadpodstawowej, do której wybiera się część absolwentów naszej szkoły po klasie ósmej. Tam zaprezentowano nam możliwości kształcenia w tej szkole a uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach decoupage’u oraz informatycznych (na nich między innymi zobaczyliśmy, jak wygląda światłowód i jak łączy się jego dwa końce). Wizyta była bardzo ciekawa, a nauczyciele z technikum przyjęli nas niezwykle gościnnie. Na zakończenie dnia wszyscy brali udział w zajęciach taekwondo pod czujnym okiem panów Piotra Trybusia i Nikodema Walewskiego. Z ogromną energią  i dużą dozą humoru, trenerzy włączyli wszystkich uczestników w energiczną rozgrzewkę i tajniki taekwondo. Uczestnicy mieli możliwość poznać się lepiej podczas rywalizacji sportowej. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Nasi goście mieli możliwość poznać sport, z którym, jak się okazało, nie mieli wcześniej kontaktu. Przy okazji dowiedzieli się, jakie predyspozycje muszą mieć sportowcy uprawiający ten sport. Po super zabawie ze sportem, odwiedziliśmy rokietnicką stację Straży Pożarnej, gdzie pokazano nam nowoczesne pojazdy naszych strażaków, opowiedziano do jakich zadań wyjeżdżają oni codziennie i do czego są przygotowani. Wizyta wzbudziła zaciekawienie gości, mogli porównać nasze służby z tymi, które spotykają w swoich miejscowościach.

Dzień piąty to niestety czas pożegnania. Przed południem spotkaliśmy się w szkole, aby wręczyć gościom drobne pamiątki oraz certyfikaty uczestnictwa, a następnie podsumować wizytę. Następnie odwiedziliśmy Urząd Gminy w Rokietnicy, gdzie oprowadzono nas po najważniejszych jej punktach. Młodzież dowiedziała się, czemu służą poszczególne działy funkcjonujące w Urzędzie. Pani sekretarz Danuta Potrawiak wraz z panem zastępcą wójta, Arkadiuszem Klapińskim, opowiedzieli o pracy w Urzędzie, o tym, jak w ostatnich latach rozwinęła się nasza gmina oraz jak wyglądają posiedzenia Rady Gminy (zostaliśmy zaproszeni na prezentację filmu o gminie i poczęstunek do sali, w której one się odbywają). Po owocnej wizycie wróciliśmy do szkoły, skąd goście rozjechali się na stację kolejową i lotnisko.

Myślimy, że wszystkim bardzo podobała się wizyta. Młodzież miała możliwość posługiwania się językiem angielskim nie tylko w szkole, ale także po zajęciach, w domach. Goście nawiązali kontakt poprzez media społecznościowe lub e-mail przed wizytą, co dało możliwość przełamania pierwszych lodów. Tym owocniejsze było późniejsze przebywanie razem podczas wizyty. Uczestnicy mieli możliwość podzielić się ze sobą codziennym życiem, szkołą, wiedzą,  poprzez współpracę, zabawę i przebywanie w grupie. Wizyta dla projektu „Jump On Board!- JOB!” była wstępem do poznawania możliwości zawodowych w Europie, poznawaniem swoich predyspozycji i nawiązaniem kontaktów, które mogą przetrwać wiele lat. Wszyscy młodzi uczestnicy mogli zobaczyć, że drogi zawodowe w innych krajach mogą być inne niż w rodzimych, a każdy z regionów- północna Norwegia, północne Niemcy i Wielkopolska charakteryzuje inna specyfika, charakterystyczne zawody i zwyczaje.

Z niecierpliwością czekamy na wizytę w Lubeck na jesień 2020.

Link do wszystkich zdjęć z wizyty:
https://photos.app.goo.gl/w7fJBww79i7Y8WFr9

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.