Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

Zdrowie psychiczne – nasza wspólna sprawa

Utworzono dnia 16.11.2021

Zdrowie psychiczne – nasza wspólna sprawa

W dniach 18 – 22 października w naszej szkole ponownie zagościł Tydzień Zdrowia Psychicznego – impreza mająca na celu szerzenie profilaktyki dbałości o nasz dobrostan psychiczny.

Czas pandemii sprawił, iż temat zdrowia psychicznego stał się nam szczególnie bliski – tym bardziej staramy się, by zarówno uczniowie, jak i wspierający ich dorośli, mieli możliwość zatroszczenia się o tę ważną sferę życia. A jak tym razem zachęcaliśmy społeczność szkolną do zainwestowania w swoje dobre samopoczucie?

Rodzice i nauczyciele klas 1-3 otrzymali od zespołu ds. wsparcia psychologiczno-pedagogicznego udostępnione przez Oddział Wojewódzki NFZ informacje dotyczące zdrowia psychicznego. Jednocześnie dla grona pedagogicznego w edukacji wczesnoszkolnej, stworzono skrzynie dobrych myśli i cytatów, w celu afirmacji i poprawy samopoczucia w miejscu pracy.

Wychowawcy klas 1-3 poprowadzili dla swoich uczniów ćwiczenia relaksacyjne, a także czytali im bajki terapeutyczne, co dawało możliwość wyciszenia i polepszenia ich samopoczucia (przed, w trakcie lub po zajęciach lekcyjnych).

Również uczniowie klas 4-8 mogli podładować swoje “energetyczne akumulatory” poprzez ćwiczenie treningu uważności, kolorowanie obrazków antystresowych czy granie w różnorakie gry planszowe w uruchomionej specjalnie na ten czas dla nich Salce Relaksacji.

Tymczasem wychowawcy klas 4-8 przeprowadzili zajęcia dotyczące tematyki zdrowia psychicznego - w tym możliwości zadbania o tak ważne sfery, jak sen, emocje czy odporność psychiczna - oraz zagadnień z zakresu depresji (sposobów jej rozpoznawania, radzenia sobie z nią oraz osób, do których można zwrócić się o pomoc). W tym przypadku nauczyciele posiłkowali się filmikami psychoedukacyjnymi, do których obejrzenia zapraszamy również Państwa:

https://www.youtube.com/watch?v=eQaJExjfL5A

https://www.youtube.com/watch?v=73kpmHdDtzw

https://www.youtube.com/watch?v=FMo1Y_BnJNc

https://www.youtube.com/watch?v=cqM1HSckt5s

Na korytarzach budynku A zagościły także plakaty z hasłami zaczerpniętymi ze strony internetowej Action for Happiness, które miały na celu uświadomić nam, jak ważny dla naszego samopoczucia jest sposób myślenia o tym, co nas otacza, i co nam się przydarza na co dzień. Pod artykułem znajdziecie Państwo przykładowe hasła, które pojawiły się w tym czasie w naszej szkole.

Do uczniów wybranych klas 4 i 5 zawędrowały natomiast bajki terapeutyczne, czytane przez panią z biblioteki, które przede wszystkim dotyczyły tematyki tolerancji i wyrabiania w sobie dobrych zwyczajów. Powstała gazetka ścienna z prac piątoklasistów stała się potwierdzeniem twórczego ujęcia zaproponowanych tematów.

Wiemy, że dbanie o swoje zdrowie to nie jest jednorazowa akcja, tylko nieustanny proces. Dlatego dla utrwalenia dobrych nawyków codziennego dbania o swój dobrostan psychofizyczny nasi uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w konkursie Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Odszukanie ukrytych w QR kodach 7 haseł wymagało wykazania się spostrzegawczością i wytrwałością, ale było warto przypomnieć sobie te proste zasady (“Bądź kowalem swojego losu”, “Zaczynając coś, określ sobie cel działania opracuj plan”, “Najpierw najważniejsze - najpierw praca potem zabawa”, “Przyjmij strategię wygrana-wygrana", ”Staraj się najpierw zrozumieć potem być zrozumianym - posłuchaj zanim coś powiesz”, “Synergia - w grupie raźniej, sami możemy tak niewiele, razem możemy tak dużo”).

Różne zmagania dnia codziennego uruchamiają różnorodne sposoby radzenia sobie, ale gdy trosk i kłopotów jest ponad miarę, a stosowane rozwiązania są niewystarczające, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W artykule “Moda na zdrowie psychiczne” zamieszczonym na naszym blogu www.myslePOZYTYWNIEwiecjestem.blogspot.com wyjaśnialiśmy jaka jest różnica między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą.

Tydzień Zdrowia Psychicznego to akcja, która ma na celu przypomnieć nam wszystkim o tym, iż warto zadbać o siebie i o swoje dobre samopoczucie – nie tylko od święta!

Dziękujemy przy tym za wsparcie i zaangażowanie we wspólne budowanie świadomości dbania o zdrowie psychiczne w sposób szczególny Wychowawcom klas i pani Bibliotekarce.

Do zobaczenia w przyszłym roku :)

 

Autorki: Iwona Dobrzyńska, Marta Maklakiewicz

 

 

Zdrowie psychiczne

Utworzono dnia 23.11.2021, 22:54

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5