Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

Tydzień Zdrowia Psychicznego – nowinka w naszej społeczności szkolnej

Utworzono dnia 04.11.2019

Tydzień Zdrowia Psychicznego – nowinka w naszej społeczności szkolnej

W dniach 21 – 25.10.2019 r. w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Tydzień Zdrowia Psychicznego. Inspiracją dla tej imprezy był dla nas obchodzony w dniu 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje samopoczucie psychiczne. W trakcie obchodów TZP w klasach 4 – 8 naprawdę sporo się działo!

Drzwi do sal lekcyjnych, a także okna w łączniku budynków A i B, zostały udekorowane wspaniałymi plakatami, stworzonymi przez naszych uczniów. Przedstawiały one skojarzenia dotyczące życzliwości, przyjaźni, optymizmu, szczerości oraz wdzięczności, czyli emocji i postaw tak ważnych dla naszego prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Plakaty zaskakiwały przy tym różnorodnością zarówno wykonania, jak i treści. Dzięki uczniom oraz wychowawcom klas 4-8 mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak ważne w życiu codziennym jest pozytywne nastawienie oraz traktowanie siebie z szacunkiem.

Afirmacje, to w psychologii pozytywne stwierdzenia na własny temat, które powtarzane przez nas codziennie pozwalają nam na identyfikację z nimi i wzmocnienie naszego poczucia wartości. Nauczyciele języków obcych podjęli wyzwanie i wraz z uczniami stworzyli afirmacje anglo i niemieckojęzyczne, które również zdobiły drzwi naszych sal lekcyjnych. Uczniowie mogli zatem poćwiczyć zarówno zwroty w języku obcym, jak i pozytywne myślenie o sobie. Oczywiście, pojawiły się również afirmacje w naszym języku ojczystym. Mamy nadzieję, że z czasem ich powtarzanie stanie się dla naszych uczniów zdrowym nawykiem.

Na holu naszej szkoły pojawiła się również specjalna skrzynka, do której każdy z nas (zarówno dziecko, jak i dorosły) mógł wrzucić karteczkę ze swoim marzeniem. Ważne jest bowiem, by pamiętać, że marzenia się spełniają – pod warunkiem, że odrzucimy wszelkie przekonania, takie jak: „to się nie uda” czy „to jest niemożliwe”. Dla naszego dobrego samopoczucia istotne jest, żeby czasem wyjść poza codzienne ograniczenia i zacząć myśleć o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Z kolei, aby marzenia się spełniły, w pierwszej kolejności trzeba je wypowiedzieć. Spisane przez członków naszej społeczności szkolnej marzenia posłużą nam do stworzenia specjalnego kalendarza. Ale o tym więcej w późniejszym terminie…

W dniu 22 października odbyło się także szkolenie dla rodziców uczniów klas 4 na temat: „Jak mówić do dzieci, żeby się uczyły?”. W jego trakcie omówiono, przede wszystkim, podstawowe sposoby konstruktywnej komunikacji (szczególnie tej dotyczącej emocji) oraz sposoby motywowania dzieci – nie tylko do wykonywania obowiązków szkolnych. Należy bowiem pamiętać, iż efektywna komunikacja, jest podstawą do tworzenia zdrowych relacji, zarówno w rodzinie, jak i w szkole. Pozytywne relacje są natomiast podwaliną zdrowego samopoczucia psychicznego i pozwalają nam rozwinąć skrzydła tak, byśmy mogli skutecznie realizować swoje życiowe cele.

23 październik był dniem, w którym wybrane klasy - 6, 7 i 8 miały okazję porozmawiać ze specjalistą na temat problemów, które mogą pojawić się właściwie w każdej klasie i dotknąć każdego ucznia. Stowarzyszenie Zdrowi-My przeprowadziło bowiem na terenie szkoły warsztaty pt. „Profilaktyka uzależnień, przemocy rówieśniczej oraz cyberprzemocy wśród młodzieży w szkołach podstawowych”. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję wzmocnić swoje kompetencje w zakresie radzenia sobie z zagrożeniami, postawę asertywną (w tym umiejętność odmawiania oraz zwracania się o pomoc), konstruktywnego reagowania w sytuacji kryzysowej oraz budowania poczucia własnej wartości. Mamy nadzieję, że powyższe umiejętności pomogą im w radzeniu sobie z trudnościami nie tylko w szkole, ale również w innych sferach ich funkcjonowania.

Któż z nas nie lubi słuchać bajek? W dniu 23 i 25 października uczniowie klas 4 mogli posłuchać bajek terapeutycznych, czytanych przez panie z biblioteki szkolnej. I chociaż czytane opowieści nazywają się „bajkami”, to tak naprawdę niewiele mają one wspólnego z klasyczną bajką. Są to bowiem wyjątkowe historie, które pozwalają dzieciom odkryć w sobie uczucia czy problemy, z którymi borykają się na co dzień. „Bajki-pomagajki”, jak się je potocznie nazywa, zawierają też często wskazówki, jak poradzić sobie z danym problemem. Zachęcamy zatem rodziców do czytania ich również w domu – nie trzeba być bowiem specjalistą, by skorzystać z bajek terapeutycznych i w ten sposób wesprzeć swoje dzieci.

Lekcje wychowania fizycznego, w ciągu Tygodnia Zdrowia Psychicznego, również przyjęły nieco inną niż zazwyczaj formę. Uczniowie mieli bowiem okazję podjąć, między innymi, takie aktywności jak aerobik, jazda na rowerkach stacjonarnych, ćwiczenia z ciężarkami, czy też relaksacja. A wszystko po to, by zwrócić uwagę na konieczność zadbania o zdrowie fizyczne, które jest integralną częścią naszego zdrowia psychicznego. Pamiętajmy: „w zdrowym ciele - zdrowy duch”!

Dla naszego ogólnego dobrostanu ważny jest także odpoczynek i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że w codziennym życiowym pędzie często zapominamy o zadbaniu o prawidłowy sen czy chwilę oddechu wśród wielu obowiązków. Dlatego właśnie w dniach 24 – 25.10. w budynku A, w trakcie długich przerw, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, mogli skorzystać z sali relaksacyjnej, gdzie spokojna muzyka i ćwiczenia relaksacyjne (mindfulness), pomagały im oderwać się na chwilę od bieżących problemów czy spraw.

Jeśli ktoś chciałby natomiast pogłębić swoja wiedzę na temat dbałości o zdrowie psychiczne, na stronie internetowej szkoły pojawił się również artykuł pt. „Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości” – czyli trochę o zdrowiu psychicznym oraz o tym, jak o nie dbać”. Zachęcamy do zapoznania się z powyższym w wolnej chwili – być może dla relaksu…

Tydzień Zdrowia Psychicznego miał na celu uświadomić nam, jak ważne jest zadbanie zarówno o zdrowe ciało, jak i zdrowego ducha oraz to, że- tak naprawdę- to od nas w dużym stopniu zależy, jak będziemy sobie radzić z codziennością – jej wyzwaniami, problemami, ale i celami, które sobie wyznaczamy.

Poniżej znajduję się kilka fotografii z całego Tygodnia Zdrowia Psychicznego - wiecej zdjeć po linkiem:
https://link.do/7Z8q5

Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę i - przede wszystkim - zabawę!

Koordynatorki Tygodnia Zdrowia Psychicznego

Autor: Marta Maklakiewicz

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.