Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

(Ty)Dzień Bezpiecznego Internetu

Utworzono dnia 03.03.2021

(Ty)Dzień Bezpiecznego Internetu

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu były wyjątkowe, bo w dużej mierze... internetowe - dotyczyło to przede wszystkim klas 4-8. W klasach 1-3 uczniowie mieli natomiast okazje dowiedzieć się czegoś o bezpiecznym korzystaniu z sieci internetowej na zajęciach stacjonarnych w szkole. A co tak naprawdę działo się w dniach 8 -12 luty? Oto skrót wydarzeń:

  • Wychowawcy klas 1-3 realizowali wybrane elementy projektu edukacyjnego „Przygody Plika i Foldera w sieci”. Plik i Folder - dwie fikcyjne postacie - wprowadziły dzieci w wirtualny świat, tłumacząc jego podstawowe pojęcia, ostrzegając przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz ucząc, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. W skład materiałów edukacyjnych wchodziły krótkie filmiki, słuchowiska, zeszyt z tematycznymi zadaniami, a także scenariusz zajęć lekcyjnych dla nauczyciela.
  • Każdego dnia rodzice uczniów klas 1-8 otrzymywali propozycje webinarów, artykułów oraz poradników dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz czyhających w nim zagrożeń.
  • W klasach 4-8 uczniowie mogli się dowiedzieć czegoś więcej o zagrożeniach płynących z sieci zapoznając się z nowoczesnymi odsłonami takich bajek jak Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek czy Złota rybka, które w przystępny i krótki sposób pokazywały problem groomingu, cyberprzemocy i fomo. Zachęcamy do ich obejrzenia:

Śpiąca królewna: https://www.youtube.com/watch?v=7oSY3m02noY

Czerwony Kapturek: https://www.youtube.com/watch?v=ryi1mjN4LZA

Złota rybka: https://www.youtube.com/watch?v=IZAtNLspQIM

  • W klasach 4-8 przeprowadzono ankietę dla uczniów oraz rodziców na temat zjawiska Hejtu. Wyniki udostępnimy Państwu w oddzielnym artykule.
  • Nasi uczniowie klas 4-8 zaapelowali do swoich rodziców pokazując im, co woleliby robić razem z nimi, zamiast siedzenia przy komputerze czy telefonie komórkowym, dzięki czemu powstał ten krótki, ale jakże ważny, film:

https://biteable.com/watch/dbi-2771648

  • Nasi szkolni informatycy przeprowadzili konkurs dla klas 4-8 na plakat dotyczący bezpieczeństwa w Internecie (laureaci zostaną ogłoszeni wkrótce :D).
  • Wychowawcy klas 4-8 przeprowadzili lekcje tematyczne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, w tym zjawiska hejtu czy cyberprzemocy.
  • A oto ulotka, która powstała, by pokazać rodzicom, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci w sieci, ale także, gdzie szukać pomocy, jeśli staną się one dla nas trudną rzeczywistością:

Jak widzicie, naprawdę wiele się działo. A to wszystko dlatego, że mamy w naszej szkole aż 1264 powody, by zadbać o bezpieczeństwo w sieci – 1264 uczniów, za których odpowiadamy i których chcemy chronić.

 

Dziękujemy, że ponownie DZIAŁALIŚMY RAZEM :)

Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej

 

Tekst: Marta Maklakiewicz

Grafika: Marta Maklakiewicz

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6