Spotkanie z sędzią

Utworzono dnia 17.05.2021

Dnia 14 maja 2021 roku w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie mieliśmy przyjemność porozmawiać z Panią sędzią Pauliną Matysiak  absolwentką naszej szkoły. Otrzymaliśmy garść ciekawych informacji o trudnym i odpowiedzialnym zawodzie sędziego.

,,System prawny w Polsce różni się od tego w np. Stanach Zjednoczonych. W USA działa się za pomocą precedensów (wcześniejszych wyroków) natomiast w Polsce za pomocą prawa stanowionego. Występuje trójpodział władzy ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza.
By zostać sędzią trzeba edukować się wiele lat. Najczęściej matury rozszerzone pisze się z polskiego, historii czy matematyki, sprawdza to naszą zdolność do nauki. Studia Prawnicze nie mają licencjatu, jest jedynie magister, a nauka trwa 5 lat. Później wykonuje się aplikację na dany zawód. Zawody prawnicze to: sędzia, adwokat, prokurator, radca prawny, notariusz. Aplikacja sędziowska trwa 4 lata. Zdaje się wiele egzaminów, które nie należą do najłatwiejszych. Egzamin sędziowski zdaje się ze wszystkich dziedzin prawniczych. Ten fakt można wykorzystać w dalszej pracy, ponieważ sędzia może podjąć się każdego innego zawodu prawniczego, natomiast np. prokurator musi się dokształcać by zostać sędziom. Miejsc na aplikacje sędziowską jest bardzo mało, z tego względu taka uczelnia jest tylko w Krakowie. Wybranie sądu, w którym ma się orzekać jest trudną decyzją i często wiąże się z przeprowadzką. W Polsce mamy sądy cywilne, rodzinne, karne i pracy.
Wszystkie zawody prawnicze przydają się w życiu codziennym, we wszelkich umowach sprawach dotyczących spadków czy nawet przy zwykłych zakupach. Takie zawody wymagają od nas wielkiego zaangażowania i są bardzo ciekawe.
Dzięki spotkaniu z Panią sędziną osoby zainteresowane tym zawodem mogły dowiedzieć się dużo przydatnych rzeczy. Przyczyniło to się również do jeszcze większego zainteresowania edukacją pod tym kątem.”

Maja uczennica klasy 8e