Nauka zdalna - wskazówki dla rodziców

Utworzono dnia 09.12.2020

Nauka zdalna stała się naszą codziennością. Dla ogromnej rzeszy uczniów, rodziców i nauczycieli stanowi ona nie lada wyzwanie.
Codzienna praca z monitorem powoli staje się dla nas przykrą koniecznością - chociaż nauczyciele starają się jak najbardziej urozmaicić czas spędzany przed ekranem tak, by nauka była bardziej atrakcyjna i efektywna, to zmęczenie i znużenie powoli biorą górę nad motywacją do działania. Co zatem zrobić, by pomóc naszym dzieciom przebrnąć przez ten szczególny czas?

Oto wskazówki:

- zwróćmy szczególną uwagę na organizację miejsca pracy - najlepiej, by do nauki służyło w miarę możliwości biurko lub stolik (a nie łóżko, które ma się nam kojarzyć z odpoczynkiem, nie pracą). Ważne jest też dobre oświetlenie.

- zaplanujmy dzień – najlepiej, by dziecko wstało co najmniej pół godziny przed lekcjami, tak by mogło zjeść śniadanie, ubrać się i wywietrzyć pokój zanim rozpoczną się zajęcia. Siedzenie na lekcjach w piżamie i z pustym żołądkiem sprawiają, że mentalnie nasze dzieci wciąż są w "krainie snu", a ich mózgi nie mają szans na obudzenie się i rozpoczęcie działania.

- zadbajmy o przerwy w trakcie nauki - czas pomiędzy lekcjami uczniowie powinni wykorzystać do wstania od biurka, napicia się czegoś i zjedzenia jakiejś przekąski oraz wywietrzenie pokoju. Odejście od monitora jest ważne dla oczu, które potrzebują odpoczynku od ciągłego wpatrywania w ekran – w trakcie przerw dobrze jest spojrzeć przez okno, na odległy punkt i wpatrywać się w niego przez chwilę.

- ZADBAJMY O AKTYWNY WYPOCZYNEK – większość naszych pociech swój cały wolny czas spędza przed… monitorem. I nie ma w tym nic złego (relaks przy grze też jest OK), pod warunkiem, że w wolnym czasie znajdzie się również miejsce na inne aktywności. Do czego zachęcamy? Przede wszystkim do RUCHU. Spacer – rodzinny czy z psem – bieganie, nordic walking – to przykładowe aktywności w obecnym zimowym klimacie. Ważne jest też, by -  w szczególności w weekendy – POBYĆ ZE SOBĄ RAZEM - porozmawiać, pograć w gry planszowe, a może wspólnie przygotować jakiś pyszny posiłek. Wypoczynek z dala od monitora jest niezbędny do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania naszych pociech. Żadne techniki uczenia się, czy świetnie zaplanowane zajęcia, nie zastąpią zdrowej regeneracji sił, która zwiększa tak potrzebną do nauki motywację.

To od nas – rodziców – zależy w dużym stopniu, jak nasze dzieci przejdą ten szczególny czas. Nie mamy wpływu na wszystko – większość z nas pracuje, jesteśmy zestresowani i zmęczeni – ale z pewnością są sfery, w których możemy zadziałać.

Zadbajmy wspólnie o nasze dzieci i PRZETRWAJMY TO RAZEM.

Autor: Marta Maklakiewicz