Bądź bezpieczny w sieci

Utworzono dnia 15.02.2022

Bądź bezpieczny w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego korzystania przez dzieci i młodzież z dostępu do zasobów internetowych. Celem działań jest również zachęcenie opiekunów, nauczycieli i rodziców do zapoznania się z bezpiecznego korzystania z dostępu do sieci oraz problematyką związaną z bezpieczeństwem w niej.

Aby dostęp do Internetu był bezpieczny pamiętaj, aby:

• aktualizuj oprogramowanie systemowe;
  • stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych;
  • nie udostępniaj swojej sieci internetowej.

Co zrobić, aby korzystanie z sieci było bezpieczne:

• aktualizuj oprogramowanie antywirusowe;
  • pamiętaj, że treści zamieszczone w sieci takie, jak np. zdjęcia, komentarze nigdy nie zostaną usunięte;
  • nie otwieraj nieznanych załączników;
  • nie udostępniaj w Internecie swoich danych.

Co zrobić, aby dzieci były bezpieczne w sieci:

• zainstaluj oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej;
  • pokaż dziecku pozytywne strony Internetu, ale też zwróć uwagę na zagrożenia, które mogą Go tam spotkać;
  • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści prezentowanym w sieci zgłoś odpowiednim komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdziesz je w komendach wojewódzkich Policji.

Najczęstsze zagrożenia:

• złośliwe oprogramowanie:

Instalacja takiego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera, a w konsekwencji może prowadzić do popełniania przestępstw internetowych;

• hejt

Polega na wystawianiu negatywnych, kompromitujących komentarzy, co może prowadzić do zaniżonej samooceny, depresji itp.

• uwodzenie w sieci

Często zaczynają się niewinnie od pozornego zaprzyjaźnienia się i nawiązania bliższej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Wpływa to na wzbudzenie zaufania dziecka i zmniejszenie oporu przed spotkaniem w świecie rzeczywistym, co może prowadzić do różnych form wykorzystania.

• uzależnienie od Internetu

Gdy pozbawienie dziecka dostępu do sieci powoduje złość, rozdrażnienie, a często wywołuje też zachowania agresywne może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Autor:

Magdalena Dąbrowska

Źródło:

www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/zagrozenia-w-sieci-zachowaj-ostroznosc-w-wirtualnym-swiecie

www.aviva.pl/blog-porady/zycie-i-zdrowie/2020/zagrozenia-w-internecie-dla-dzieci