Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Edukacyjna Sieć Antysmogowa w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

Program realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alertem Smogowym oraz szkołami podstawowymi.

Okres trwania projektu - 01.12.2018-01.12.2021

Cele projektu:

Edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Działania w ramach projektu:

-POMIARY

W ramach projektu, w budynku A, przy Trakcie Napoleońskim zamontowano czujnik jakości powietrza, badający jego stan, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Parametry, stale mierzone, to:

· stężenie pyłu PM2.5 wewnątrz szkoły

· stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły

· stężenie pyłu PM2.5 na zewnątrz szkoły

· stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły

· temperatura powietrza na zewnątrz szkoły

· ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły

· wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły

Dane prezentowane są na monitorze w holu szkoły oraz na portalu internetowym projektu https://esa.nask.pl/ gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat wymienionych parametrów i sprawdzić stan powietrza w naszej miejscowości o każdej porze.

- EDUKACJA

Żeby zwiększyć świadomość społeczną na temat jakości powietrza podęto następujące działania:

- przeszkolono i wyposażono w odpowiednie materiały nauczycieli

-zorganizowano spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy

-przekazano materiały informacyjne rodzicom uczniów naszej szkoły

- przeprowadzono specjalnie przygotowane lekcje dla dzieci klas 0-8 i gimnazjum, na temat smogu, czym są, jak wpływają na nasze zdrowie oraz skąd się biorą pyły zawieszone w powietrzu oraz jak zapobiegać ich powstawaniu. W efekcie uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę wypełniając karty pracy z zadaniami, tworząc gazetki szkolne oraz odpowiadając na pytania quizu internetowego.

Kolejne działania będą wdrażane w najbliższym czasie.